Government of Saskatchewan
Monday, February 18, 2019
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 537/2017 - Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes (Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation)
Description:

Title: Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes

Minister: Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation

Summary: Further to Your Honour’s Order 514/2016, dated November 24, 2016, orders the following changes to the corporation and Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation:

Person Address Term
Cancel
Leslie Neufeld Swift Current resigned
Appoint
Cherilyn Jolly-Nagel Mossbank 2 years from OC date
Reappoint
Jim Hopson Silton 2 years from OC date
Karri Howlett Saskatoon 2 years from OC date
Tammy Van Lambalgen Saskatoon 2 years from OC date
Confirm
Chief Darcy Bear, Chairperson Whitecap November 24, 2019
Bryan Leverick, Vice-Chairperson Saskatoon November 24, 2019
Ayten Archer Riverside Estates November 24, 2018
Merin Coutts Saskatoon November 24, 2018
Jim Hopson Silton 2 years from OC date
Karri Howlett Saskatoon 2 years from OC date
John Hyshka Saskatoon November 24, 2018
Phil Klein Saskatoon November 24, 2018
Marvin Romanow Calgary AB November 24, 2018
Tammy Van Lambalgen Saskatoon 2 years from OC date
Laura Wiebe Saskatoon November 24, 2018

See: The Power Corporation Act, sections 2 and 5





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document:


May We Suggest...

The following are some but certainly not all products related to the currently displayed product: