Government of Saskatchewan
Sunday, April 21, 2019
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 91/2015 - Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes (Minister of Crown Investments/Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation)
Description:

Title: Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes

Minister: Minister of Crown Investments and Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation

Summary: Further to Your Honour’s Order 55/2015, dated February 25, 2015, orders the following changes to the Corporation and Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation:

Person Address Term
Cancel
Mitchell Holash, Q.C. Prince Albert resigned
Confirm
Rob Pletch, Q.C., Chairperson Regina February 13, 2016
Bill Wheatley, Vice-Chairperson Regina February 5, 2017
Gord Broda Prince Albert February 5, 2016
Merin Coutts Saskatoon February 5, 2016
Judy Harwood Saskatoon February 5, 2016
Karri Howlett Saskatoon February 13, 2017
John Hyshka Saskatoon February 5, 2016
Tammy Van Lambalgen Saskatoon February 13, 2017
Bryan Leverick Saskatoon February 5, 2016
Michael MacBean Calgary AB February 5, 2016
Leslie Neufeld Swift Current February 5, 2016

See: The Power Corporation Act, sections 2 and 5





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document:


May We Suggest...

The following are some but certainly not all products related to the currently displayed product: