Government of Saskatchewan
Monday, December 18, 2017
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 373/2014 - Saskatchewan Heritage Foundation Board of Directors Membership Changes) (Minister of Parks, Culture and Sport)
Description:

Title: Saskatchewan Heritage Foundation Board of Directors Membership Changes)

Minister: Minister of Parks, Culture and Sport

Summary: Further to Your Honour’s Order 219/2013, dated April 18, 2013, orders the following changes to the Saskatchewan Heritage Foundation Board of Directors:

Name Address Term
Cancel
Donald L. Telfer Humboldt resigned
Brian Scribe Saskatoon resigned
Dr. William Waiser Saskatoon resigned
Appoint
Charles Pirie Balgonie 2 years from OC date
Bradley Taylor Regina 2 years from OC date
Dr. Merle Massie Biggar 2 years from OC date
Confirm
Wesley Moore, Chairperson Prince Albert December 12, 2014
Jennifer Hoesgen, Vice-Chairperson Watson April 18, 2015
Claude-Jean Harel Regina December 12, 2014
Dr. Elizabeth Robertson Saskatoon December 12, 2014
Philip Hamm Fleming April 18, 2015
Toos Giese-Stefiuk Gravelbourg April 18, 2015
Royce Pettyjohn Maple Creek April 18, 2015
Charles Pirie Balgonie 2 years from OC date
Bradley Taylor Regina 2 years from OC date
Dr. Merle Massie Biggar 2 years from OC date

See: The Heritage Property Act, sections 5.3, 5.31 and 5.4





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document:


May We Suggest...

The following are some but certainly not all products related to the currently displayed product: