Government of Saskatchewan
Tuesday, February 19, 2019
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 255/2013 - Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes (Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation/Minister of Crown Investments)
Description:

Title: Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes

Minister: Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation and Minister of Crown Investments

Summary: Further to Your Honour’s Order 88/2013, dated February 14, 2013, orders the following changes to the Corporation and Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation:

Person/Address Position Term
Cancel
Andy McCreath, Calgary AB Member resigned
Appoint
Tammy Van Lambalgen, Saskatoon Member February 13, 2015
Confirm
Joel Teal, Saskatoon Chairperson February 5, 2014
Bill Wheatley, Regina Vice-Chairperson February 5, 2014
Tamara Emsley, Regina Member February 13, 2015
Judy Harwood, Saskatoon Member February 5, 2014
Mitchell Holash, Q.C., Prince Albert Member February 5, 2014
Karri Howlett, Saskatoon Member February 13, 2015
Nick Kaufman, Q.C., Regina Member February 5, 2014
Tammy Van Lambalgen, Saskatoon Member February 13, 2015
Bryan Leverick, Saskatoon Member February 5, 2014
Michael MacBean, Calgary AB Member February 5, 2014
Lorne Mysko, Saskatoon Member February 5, 2014
Leslie Neufeld, Swift Current Member February 5, 2014

See: The Power Corporation Act, sections 2 and 5





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document:


May We Suggest...

The following are some but certainly not all products related to the currently displayed product: