Government of Saskatchewan
Sunday, April 21, 2019
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 88/2013 - Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes (Minister of Crown Investments/Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation)
Description:

Title: Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes

Minister: Minister of Crown Investments and Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation

Summary: Further to Your Honour’s Order 51/2012, dated February 1, 2012, orders the following changes to the Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation:

Person/ Address Position Term
Cancel
Ian Coutts, Kindersley Member cancel
Randell Morris, Saskatoon Member cancel
Appoint
Tamara Emsley, Regina Member February 13, 2015
Karri Howlett, Saskatoon Member February 13, 2015
Confirm
Joel Teal, Saskatoon Chairperson February 5, 2014
Bill Wheatley, Regina Vice-Chairperson February 5, 2014
Tamara Emsley, Regina Member February 13, 2015
Judy Harwood, Saskatoon Member February 5, 2014
Mitchell Holash, Q.C., Prince Albert Member February 5, 2014
Karri Howlett, Saskatoon Member February 13, 2015
Nick Kaufman, Q.C., Regina Member February 5, 2014
Bryan Leverick, Saskatoon Member February 5, 2014
Michael MacBean, Calgary AB Member February 5, 2014
Andy McCreath, Calgary AB Member February 5, 2014
Lorne Mysko, Saskatoon Member February 5, 2014
Leslie Neufeld, Swift Current Member February 5, 2014

See: The Power Corporation Act, sections 2 and 5
The Crown Corporations Act, 1993, section 23





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document:


May We Suggest...

The following are some but certainly not all products related to the currently displayed product: