Government of Saskatchewan
Friday, February 22, 2019
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 613/2010 - Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes (Minister Responsible for Crown Investments Corporation/Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation)
Description:

Title: Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation Membership Changes

Minister: Minister Responsible for Crown Investments Corporation and Minister Responsible for Saskatchewan Power Corporation

Summary: Further to Your Honour’s Order 35/2010, dated February 4, 2010, orders the following changes to the Board of Directors of Saskatchewan Power Corporation:

Person/ Address Position Term
Appoint
Andy McCreath, Calgary AB Member February 5, 2012
Confirm
Joel Teal, Saskatoon Chairperson February 5, 2011
Bill Wheatley, Regina Vice-Chairperson February 5, 2011
Chief Tammy Cook-Searson
La Ronge
Member February 5, 2011
Ian Coutts, Kindersley Member February 5, 2011
Judy Harwood, Saskatoon Member February 5, 2011
Mitchell Holash, Prince Albert Member February 5, 2011
Nick Kaufman, Q.C., Regina Member February 5, 2011
Bryan Leverick, Saskatoon Member February 5, 2011
Michael MacBean, Swift Current Member February 5, 2011
Andy McCreath, Calgary AB Member February 5, 2012
Lorne Mysko, Saskatoon Member February 5, 2012

See: The Power Corporation Act, section 2 and The Crown Corporations Act, 1993, section 23





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document:


May We Suggest...

The following are some but certainly not all products related to the currently displayed product: