Government of Saskatchewan
Saturday, April 20, 2019
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 51/2008 - Board of Directors of Saskatchewan Telecommunications Holding Corporation Membership Changes (President of the Executive Council)
Description:

Title: Board of Directors of Saskatchewan Telecommunications Holding Corporation Membership Changes

Minister: President of the Executive Council

Summary: Further to Your Honour’s Order 14/2008 (January 22, 2008), approve the following changes to the Board of Directors of Saskatchewan Telecommunications Holding Corporation:

Person/Address Position Term
Cancel
Honourable Ken Cheveldayoff Chairperson cancel
Honourable Bill Boyd Vice-Chairperson cancel
Honourable Ken Krawetz Membercancel
Appoint and Confirm
Grant Kook, Saskatoon Chairperson February 5, 2011
Chief Darcy Bear, Saskatoon Vice-Chairperson February 5, 2011
Warren Sproule, Regina Member February 5, 2010
John Ritchie, Regina Member February 5, 2010
Dave Doepker, Humboldt Member February 5, 2010
Reg Howard, Regina Member February 5, 2010
Terry Dennis, Canora Member February 5, 2010
Gayle McDonald, Kindersley Member February 5, 2010
Pam Lothian, Regina Member February 5, 2010
Doug Richardson, Q.C., Saskatoon Member February 5, 2009
Blair Davidson, Saskatoon Member February 5, 2009
Glenys Sylvestre, Regina Member February 5, 2009


See: The Saskatchewan Telecommunications Holding Corporation Act (Sections 3 and 9)





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document:


May We Suggest...

The following are some but certainly not all products related to the currently displayed product: